Cytaty, fotografie oraz relacje są fragmentem materiałów dostępnych w Archiwum Społecznym Sulejówka. Z pełnymi nagraniami można zapoznać się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Więcej fotografii znajduje się z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulejówku. Czekamy także na Twoją historię!
Kaplica Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych

Rok 1974. Ślub w ogrodzie przy Kaplicy. Krystyna i Krzysztof Krawczyńscy.

Rok 1974. Ślub w ogrodzie przy Kaplicy. Krystyna i Krzysztof Krawczyńscy.

Ksiądz Południak.

Komunia Janusza i Ryszarda Grusów. [Dwaj chłopcy w środku]

Niedzielna msza na dziedzińcu Kaplicy.

Bielanki w Kaplicy.

…prawdopodobnie w oczekiwaniu na dostojnika kościelnego. Przed Kaplicą.

Komunia. Rok 1960 lub 1961.

Komunia. Rok 1960 lub 1961.

Ksiądz Antoni Pazik udziela I Komunii na dziedzińcu Kaplicy

Komunia rocznika 1948.

Komunia na dziedzińcu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych – rok 1961.
„Początkowo chodziliśmy do kościoła do małej kaplicy przy ulicy Poprzecznej mieszczącej się przy Zakonie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Kaplica była naprawdę maleńka. Z tego co pamiętam, wierni się tłoczyli w kilku pokojach. W każdym był chyba taki mini ołtarzyk, a ołtarz główny umieszczony zapewne w największym pomieszczeniu – ozdobiony był niezliczoną ilością różańców, jakichś koralików… Było nawet sklecone mini nagłośnienie ze skrzeczącymi głośnikami umieszczonymi także na zewnątrz. Gdy tylko robiło się ciepło i pogoda na to pozwalała msze odbywały się w malowniczym ogrodzie. Zbudowano tam ołtarz zanurzony wśród drzew i krzewów. Być może to były akacje. Z pewnością były też stare lipy. Latem było tam niezwykle przyjemnie. Można było stanąć w cieniu drzew”.
Aneta Sapilak
„Zanim został wybudowany kościół przy ulicy Żeromskiego 18 – ksiądz Wacław Koryś mieszkał w Zakonie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych”.
Barbara Gańko
„Ks. A. Pazik przesiedział na UB za pierwsze próby budowania Kościoła w Sulejówku. PP. Grabskie dały plac przy 11-go Listopada przy skrzyżowaniu z ul. Jedności i ks. Pazik odprawił tam przy polowym ołtarzu kilka mszy. Bardzo szybko go zamknięto i sprawa budowy kościoła upadła aż do lat 70., a miasto wymieniło działkę ofiarowaną przez pp. Grabskie na pole kortowe przy ul. Żeromskiego, gdzie następnemu proboszczowi ks. Korysiowi udało się zbudować obecny Kościół”.
Małgorzata Chocianowska