O projekcie
Historia miasta współtworzy tożsamość jego wspólnoty. Portal „Sulejówek po sąsiedzku” to wielowymiarowy obraz historii społecznej tego miasta. To także niepowtarzalny zapis bardzo osobistych emocji oraz opowieści o tym, co było i co wciąż pozostaje ważne dla mieszkańców i mieszkanek tej podwarszawskiej miejscowości. To w końcu zaproszenie do nawiązywania relacji, budowania więzi i bliskości pomiędzy tymi, którzy tu niegdyś mieszkali, a tymi, którzy dopiero odkrywają to miejsce. Pomiędzy tym, co już się wydarzyło, a tym, co kształtuje tę wspólnotę dzisiaj.
Serwis ten to kolejny krok w działalności Archiwum Społecznego Sulejówka – partnerskiego przedsięwzięcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sulejówku, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Towarzystwa Przyjaciół Sulejówka, które rozpoczęło się w 2016 roku.
Celem Archiwum jest gromadzenie materiałów dotyczących lokalnej historii: ludzi, instytucji i miejsc, ocalenie osobistych historii mieszkańców, zapisanie wspomnień, opisanie pamiątek. Każda historia, każde zdjęcie, każde najdrobniejsze wspomnienie jest dla nas ważne.
Mamy nadzieję, że portal „Sulejówek po sąsiedzku” okaże się przestrzenią nie tylko do odkrywania naszego miasta, ale także do kolejnych spotkań, interakcji i działań dla młodszych i starszych użytkowników, które poszerzą kolekcję Archiwum o nowe historie i materiały, a mapę Sulejówka wzbogacą o kolejne miejsca powiązane z niezwykłymi opowieściami.
Portal „Sulejówek po sąsiedzku” jest realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sulejówku, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Centrum Cyfrowe we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Sulejówka dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Twórcy i twórczynie portalu „Sulejówek po sąsiedzku”
Opracowanie zasobów Archiwum Społecznego Sulejówka: Beata Nessel-Łukasik, Iwona Zbroszczyk
Realizacja nagrań historii mówionej: Michał Bronowicki, Agnieszka Uścińska
Montaż materiałów audio: Agnieszka Uścińska
Montaż materiałów wideo: Marcin Pawlukiewicz, Agnieszka Uścińska
Audiodyskrypcja: Monika Marciniak
Korekta: Aneta Sapilak
Opracowanie graficzne zdjęć: Ireneusz Mitura
Projekt portalu zespół Pracowni Otwierania Kultury: Łukasz Grochowski, Karolina Szczepaniak, Krzysztof Urbański, Tomek Głowacki
Badania potrzeb użytkowników portalu: Aleksandra Janus, Ewa Majdecka
Koordynacja projektu: Marta Idziak