Czerwiec 2025
Czerwiec to miesiąc, gdy w Sulejówku zawsze dużo się dzieje.
Jedną z tradycji naszego miasta jest przyznawanie tytułu honorowego „Zasłużony/Zasłużona dla Miasta Sulejówek”. W tym roku na wniosek złożony przez Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka jedną z osób wyróżnionych tym tytułem został „Mieczysław Tytus Kowalski, ur. 1.01.1876 r. w Warszawie, syn powstańca styczniowego Tytusa Kowalskiego, prawnik i ekonomista po studiach w Wiedniu i Zurychu, warszawski kupiec i przemysłowiec z branży futrzarskiej, właściciel firmy „Tytus Kowalski Skład Futer”, „Przemysł Futrzany Tytus Kowalski” i udziałowiec Polskiego Towarzystwa Handlu i Przemysłu Futrzanego „Futro”.
Zgodnie z informacjami opracowanymi przez Justynę Sadowską wiemy, że w 1924 r. kupił on w prezencie dla żony Marii, parcelę w Sulejówku. Będzie to willa „Błękitna”, gdzie rodzina Kowalskich zamierzała spędzać swoje wakacje. Jednak bardzo szybko decyduje się także na zaangażowanie w rozwój osiedla i współtworzenie Stowarzyszenie Przyjaciół Sulejówka, którego prezesem zostaje wybrany Mieczysław Kowalski.
W latach 1925-1933 Kowalski będzie także „zasiadał w komisji elektryfikacyjnej, przewodniczy komisji regulacyjno-budowlanej” oraz będzie „delegatem SPS do Zrzeszenia Towarzystw Przyjaciół Letnisk, reprezentuje SPS w Komitecie Budowy Kaplicy przy Ognisku Helin”. Od 1937 do 1939 roku będzie pełnił funkcję członka sądu honorowego Stowarzyszenia.
Jak ustaliła Justyna Sadowska „SPS kierowane przez Mieczysława Kowalskiego zajmowało się wszelkimi zagadnieniami dotyczącymi funkcjonowania Sulejówka – od dużych zadań infrastrukturalnych jak elektryfikacja, odwodnienie czy naprawa dróg, poprzez porządkowanie numeracji domów, nadawanie nazw ulicom, aż do drobnych kwestii życia codziennego, jak starania o korzystny rozkład jazdy pociągów, regulacja ruchu rowerowego, poprawa działania centrali telefonicznej czy bezpieczeństwo kąpieli w gliniankach k. cegielni.”
Jedną z inicjatyw Mieczysława Kowalskiego było wówczas „utworzenie gminy letniskowej złożonej z czterech miejscowości: Miłosny, Sulejówka, Woli Grzybowskiej oraz Wesołej, i zostaje upoważniony do pertraktacji w tej sprawie.” Chociaż poruszona przez niego „kwestia utworzenia własnej gminy letniskowej z Cechówką i okolicami Sulejówka odżyła w 1932 r.”, to „ostatecznie samodzielną gminą Sulejówek został dopiero w 1939 r.”
Na koniec warto dodać, że „w czasie okupacji Mieczysław Kowalski z rodziną mieszkał w Warszawie, w swojej willi przy ul. Goszczyńskiego 11. Po wybuchu Powstania Warszawskiego kwaterował w swoim domu powstańców i przyjął pod swój dach powstańczą radiostację, która została zlokalizowana przez Niemców, a w odwecie, mieszkańcy domu płci męskiej – zamordowani. Mieczysław Kowalski zginął zastrzelony przed swoim domem 25.09.1944 r. Pochowany jest w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zapraszamy do odwiedzenia latem domu Kowalskich w Sulejówku i obejrzenia zdjęć udostępnionych przez Maykę Holst, wnuczkę Mieczysława. [Willa Błękitna]
Świadek: Mayka Holst
Biogram Mieczysława Kowalskiego: Justyna Sadowska
Biuletyn: Beata Nessel-Łukasik, Iwona Zbroszczyk