Przejdź do treści

Biuletyn „Sąsiedzi z Sulejówka”

Historia miasta współtworzy tożsamość jego wspólnoty. Portal “Sulejówek po sąsiedzku” to wielowymiarowy obraz historii społecznej tego miasta.

Jeśli pamiętasz ciekawą historię o mieszkańcach i mieszkankach miasta – napisz do nas. Podziel się swoją opowieścią. Włącz się w poszerzanie naszej narracji. Każde wspomnienie czy udostępnione do zdigitalizowania zdjęcie wzbogaci odtwarzany przez nas ze skrawków pamięci obraz przeszłości tego miejsca.

Czekamy na twoje opowieści, abyśmy mogli się nimi podzielić z innymi. O wszystkich nowych odkryciach będziemy informować właśnie tutaj. Czyja historia pojawi się jako pierwsza?

Kontakt: kontakt@sulejowekposasiedzku.pl

17 sierpnia

Sierpień 2023

Lato może inspirować nie tylko do podróżowania i odkrywania nowych historii. Często właśnie ta pora roku staje się również pretekstem do powrotów do miejsc zapamiętanych z przeszłości i do osób, które wywarły wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj. Tak było m.in. w przypadku gościa naszego Archiwum Społecznego Sulejówka, pana Bogusława Masłowskiego, który ponownie odwiedził nas na początku tegorocznych wakacji.
Przypomnijmy, kolejny świadek przeszłości Sulejówka, był mieszkańcem naszego miasta na początku lat 70. XX wieku, kiedy razem z żoną zamieszkał w domu wynajmowanym przez Bogdana Kreczmera, wybitnego entomologa i podróżnika. Wówczas to pan Bogusław otrzymał od naukowca i kolekcjonera motyli książki z „Biblioteki Polsko-Indyjskiej”. Dziś, pół wieku później podarował je Archiwum Społecznego Sulejówka, aby mogły one inspirować do poszukiwań własnej drogi następne pokolenia.
Dar pana Masłowskiego składa się kilkunastu publikacji z tej serii. Najstarsza z nich, „Geografie Indii. Kraj, ludzie, gospodarstwo” Antoniego Dudryka-Darlewskiego, została wydana w 1948 roku. Oprócz niej tomy „Antologii indyjskiej”, pozycje autorstwa Jiddhu Krishnamurtiego (w tym „Przemiana człowieka” jeszcze bez polskich czcionek) czy „A ptaki Tybetu” Dharma Buddhy wydane w latach 50 – 70. XX wieku, gdy efekty pracy Wandy Dynowskiej (ur. 1888 w Petersburgu, zm. 1971 w Mysuru) i Maurycego Frydman (ur. 1900 w Warszawie, zm. 1976 w Indiach), dwójki założycieli słynnej „Biblioteki Polsko-Indyjskiej”, nadal stanowiły podstawowe źródło tekstów o Indiach i buddyźmie.
Niestety nie wiemy, w jaki sposób tego typu pozycje znalazły się w prywatnej bibliotece Bogdana Kreczmera. Jak udało mu się dotrzeć do tych publikacji? Jak to, co było przedmiotem wieloletnich studiów polskiej tłumaczki i naukowczyni oraz inżyniera i działacza społecznego tworzących przez kilka dekad łącznik pomiędzy kulturą indyjską i polską stało się także obiektem zainteresowania entomologa mieszkającego w Sulejówku? Być może odpowiedź kryje się właśnie w lekturze tych publikacji. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia siedziby naszego archiwum także w wakacje niezmiennie czekając na kolejne opowieści o mieszkańcach naszego miasta.

https://sulejowekposasiedzku.pl/lokalizacja/dom-rodziny-kreczmerow/